Postmas #2 - Książki na prezent


Postmasy, czyli Posts Christmas: posty, które będą się ukazywać do 24 grudnia. Trochę nas nastroją, a trochę zabiją czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Był już artykuł polecający serial, więc dzisiaj kilka obowiązkowych książek, które powinny  znaleźć się pod choinką prawdziwego psiarza. Zdaję sobie sprawę, że właśnie w tym momencie prawdziwy psiarz pomyślał „Heh, znam wszystkie warte przeczytania tytuły, niczym mnie nie zaskoczysz, wciąż nie wiem, co chcę na prezent”. Ach tak? No trudno. Może chociaż Postmas przyda się komuś, kto na co dzień nie prowadzi biblioteczki i zasiada do książki z braku czegoś lepszego do roboty. Albo może zapodział Ci się jeden tytuł, którego nie masz, więc Drogi Czytelniku, zapraszam dalej :)


Podstawowymi pozycjami są dwie książki Alexandry Horowitz, czyli Oczami Psa oraz Nosem Psa. Miałam przyjemność czytać obie i naprawdę polecam za górę ciekawych informacji, opisy najnowszych badań wskazujących niezwykłe umiejętności czworonogów, spojrzenia na wiele codziennych sytuacji oraz miłość wciśniętą między wyrazami. Dzięki nim trochę inaczej spojrzałam na tego czarnego włochacza (bo tym razem wizyta u psiego fryzjera dopiero przed Świętami), który właśnie tuli się do moich stóp. Odkryłam dlaczego psy są tak bardzo wrażliwe na ludzkie emocje, o czym myślą i czemu tak mocno kochają. Połknęłam łącznie ok. 600 stron w kilka dni. Dla mnie jako przyszłego behawiorysty (mam nadzieję!) to naprawdę warte uwagi pozycje. 


Podobny psi świat odkryjemy w książce Johna Bradshava Zrozumieć Psa. Autor posługuje się przełomowymi badaniami nad relacjami ludzi ze światem zwierząt, by ukazać go z perspektywy psa. Obala również wiele stereotypów powszechnie funkcjonujących o psach i przedstawia nowe spojrzenie i sposoby treningu. Wszystko oparte jest naukową i odpowiednią bibliografią, jest to więc kolejna obowiązkowa pozycja dla miłośnika tych zwierząt. 


Dosyć nową pozycją wydawniczą na rynku jest rodzima książka Magdaleny Łęczyckiej Jak to ugryźć? Czyli pies w domu. Zostały w niej spisane proste rozwiązania typowych problemów z psem. Na przykład można się dowiedzieć co zrobić, kiedy pies szczeka na dźwięk domofonu, kiedy nie umie zostawać sam w mieszkaniu, skacze na gości lub kiedy boi się wystrzałów i huków… Dodatkowo opisane są treningi na co dzień przydatne w życiu z psem. Jeśli szukasz poradnika, który pomoże Ci zrozumieć i być może zmienić zachowanie swojego psa, to właśnie go znalazłaś/znalazłeś! Jeśli jakimś cudem Mikuś zapomni o nim i nie podaruje go pod choinkę, to warto samej/samemu sprawić sobie prezent. 10 zł to naprawdę nie dużo. 


Ostatnim tytułem jest Pies, który kochał zbyt mocno autora Nicholasa Dodmana. Właściwie również poradnik nie książka, bo przedstawia zagadnienia z zakresy psychologii psów. Każdy rozdział to osobne opowiadanie, historia z życia wzięta, która przedstawia konkretne sytuacje z psem. Są one potem dokładnie omawiane oraz analizowane przez behawiorystę lub lekarza weterynarii. Czyta się ją swobodnie i lekko. 


I coś na deser. Może nie książka, ale cosik, który każdy psiarz powinien mieć na swojej ścianie. KALENDARZ. Ten, który chcę Wam polecić został zaprojektowany przez Psie Sucharki. No kto nie zna ich przepięknych i śmiesznych sucharków, niech rzuci bombką. Kalendarz jest w standardowym formacie A4, zawiera 24 ulubione sucharki - po dwa na każdy miesiąc i wybór najważniejszych psich świąt. Wszystkie elementy, łącznie z kalendarium, wykonane są odręcznie. A! I z każdego kalendarza złotówka leci na Schronisko Zwierzakowo w Posadówku. Może to niewiele, ale jak się mówi „Grosz do grosza, a…”, więc warto pomagać. 


*Linki prowadzą do Empiku, ale wiecie: zrobiłam to tylko dlatego, że jest to najpopularniejszy sklep z książkami. Możecie też od razu zobaczyć orientacyjną cenę produktu :) 

3 komentarze:

 1. Myślę, że szanujący się psiarz nie powinien tez pogardzić drugim końcem smyczy P. McConnell :)
  Nie wiedziałam, że z sucharkowego kalendarza idzie coś na bezdomniaki! Super :) Ja zapewne jak co roku, kupię jakiś kalendarz fundacyjny, wspierający Korabki, bądź inną organizację :)
  www.grzecznipodopieczni.pl
  pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zapaloną książkoholiczką, ale już dawno nie czytałam niczego o psiej tematyce, chyba pora to zmienić. Dzięki za garść inspiracji! :)

  OdpowiedzUsuń